Právě se nacházíte:

Český chřest

Chřest se poslední dobou stává módní a vysoce žádanou zeleninou, ale záznamy o něm pochází už z období 3000 př.n.l., kdy jej Egypťané vyobrazili na své fresce. Ve starověku se stal tak oblíbeným, že římský císař Augustus dokonce založil tzv. chřestovou flotilu, která se starala o jeho dovoz. Díky močopudným vlastnostem byl chřest využíván i v lékařství a o jeho prospěšnosti se vyjadřoval už slavný lékař Galén. Po pádu římské říše se chřest vytratil a znovuobjevil ho až král slunce Ludvík XIV. Z tohoto období pochází i přezdívka „špičky lásky“, která chřestu přisuzuje afrodiziakální účinky.

V českých zemích se chřest pěstoval v období Rakouska-Uherska a za první republiky, kdy získal dobrou pověst a oblibu u strávníků a vyvážel se na stoly celé Evropy. Plánované zemědělství ale chřest úplně zlikvidovalo a na česká pole se vrátil až v 90. letech. Jeho slávu se snaží obnovit i v Hostíně na Mělnicku, kde pěstují ryze český chřest. Navíc se jedná o tzv. IPZ zeleninu, při jejímž pěstování se používají šetrnější metody a není zde příliš prostoru pro agrochemikálie s nežádoucími vedlejšími účinky. Produkce této zeleniny je v souladu s ekologicky přijatelnými metodami, takže nezatěžuje životní prostředí tolik jako běžná produkce.

Samotný chřest chutná skvěle a jeho příprava není nijak složitá. Nejvíce asi zaujmete jemnou polévkou, která je hotová doslova za pár minut. Oloupaný a nakrájený chřest stačí krátce povařit v zeleninovém vývaru, rozmixovat, ochutit solí a pepřem a zjemnit smetanou. Chřest můžete také třeba zapéct se šunkou a sýrem nebo použít jako přílohu k masům, do salátů nebo jakkoli vás napadne. Chřest se často blanšíruje (před samotnou konzumací nebo další úpravou). Jedná se o proces, kdy se krátce povaří (v závislosti na velikosti, cca 3 minuty) a následně ochladí v ledové vodě. Český chřest si můžete spolu s dalším nákupem objednat na e-shopu Košík.cz.