Na Šumavě se bude plavit dříví a stavět milíř

Na Jeleních vrších na Šumavě bude od soboty hořet milíř. Ukázkou starého řemesla tam pokračuje folklorní festival Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavební kanálu. Stavba kanálu začala v roce 1789, letos v květnu byl prohlášen národní kulturní památkou. Milíř v národním parku Šumava budou celý týden střežit dobrovolní hasiči z Nové Pece, řekl dnes ČTK hlavní organizátor akce Hynek Hladík. Tuto neděli na ukázku uhlířiny naváže plavení dříví.

"Milíř během soboty z asi 15 metrů smrkového dříví postaví členové Sboru dobrovolných hasičů z Nové Pece a celý následující týden se o něj budou nepřetržitě starat. Práce začnou zhruba v osm hodin ráno, někdy odpoledne dojde k slavnostnímu zapálení milíře. Ten bude potom hořet celý týden až do následující soboty, kdy by v 10:00 hodin mělo dojít k jeho otevření," řekl Hladík. První novodobý milíř tam byl postaven v roce 2008, rekordní výtěž byla z druhého milíře o rok později - 864 kilogramů dřevěného uhlí.
 
V neděli mohou zájemci přijít na ukázku plavení dříví. Program začíná v 11:30 u horního portálu plavebního tunelu na Jeleních Vrších vyprávěním pohádek z obou stran Šumavy jazyky obou sousedních národů - česky a hornorakouským nářečím. Po obědě předvede své umění folklorní soubor Libín z Prachatic a muzikanti z hornorakouského St.Oswaldu bei Haslach. Pak bude následovat ukázka plavení dříví pod lesovnou.
 
"V době, kdy se plavilo dříví ze Šumavy pro císařské hlavní město Vídeň, plulo dříví napřed plavebním kanálem, poté po řece Große Mühl až k Dunaji, kde se dříví muselo vytáhnout, aby se připravilo na další dopravu až do Vídně. Na tuhle práci bylo potřeba zhruba 300 až 350 plavců, tolik volných dělníků v okolí nebylo, proto pravidelně chodily celé skupiny plavců z jižních Čech," připomněl Hladík.
 
Češi pracovali každý den od rána do večera. Večer si povídali nebo vytáhli housle, citery a v Čechách tehdy obvyklé dudy, pak se hrálo, zpívalo a tancovalo. Nejinak tomu bude o víkendu. Vody bude dostatek, protože součástí kanálu jsou tři vodní nádrže.
 
Folklorní festival Setkání s tradicí je spolufinancován z prostředků Evropské unie.
 
zdroj: ČTK