Nemocnice Strakonice získala další monitory dechu
Pět monitorů dechu novorozenců získalo Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Strakonice, a. s., díky projektu Nadace Křižovatka „Maminko, dýchám“. Ten pomáhá nově narozeným dětem ohroženým Syndromem náhlého úmrtí kojenců (SIDS).
Monitory značky Babysense II za téměř 15 tisíc korun budou hlídat nově narozené děti, ohrožené Syndromem náhlého úmrtí. Přístroje byly zakoupeny z finančních darů, které poskytly společnosti NAFO Strakonice, Lodní servis Strakonice a Swietelsky.
,,Monitory dechu jsou citlivé přístroje, které mají omezenou životnost. Proto hledáme podporu u sponzorů a dárců i v jednotlivých regionech, abychom pomohli zajistit průběžnou obnovu těchto přístrojů v nemocnicích,“ popsala Miloslava Stibůrková, regionální manažerka Nadace Křižovatka pro Čechy.
„Monitory na našem gynekologicko-porodnickém oddělení rozšíří péči o novorozence. Dnes zde máme 29 monitorů a jsou ve všech lůžkách a inkubátorech. Využíváme je i na dětském oddělení pro hospitalizované novorozence a kojence. Současně si monitory mohou zapůjčovat i rodiče domů po propuštění svých dětí z nemocnice,“ sdělil ředitel strakonické nemocnice MUDr., Bc. Tomáš Fiala, MBA.
S Nadací Křižovatka spolupracuje Nemocnice Strakonice, a. s., již od roku 2009. V Rámci projektu ,,Maminko Dýchám", obdržela sponzorsky již 24 monitorů. Nadace se také podílí na zapůjčování monitorů dechu rodičům do domácího prostředí.
O projektu „Maminko, dýchám“
Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit české nemocnice a jejich porodnická a novorozenecká oddělení monitory dechu pro každé lůžko/miminko. Dále pak umožnit rodičům vypůjčení monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým děťátkem domů.
Syndrom náhlého úmrtí kojenců „SIDS“
K „SIDS“ dochází nejčastěji u dětí od narození do šesti měsíců. Dochází k němu náhle a neočekávaně, u dětí, které nejeví žádné zdravotní problémy. Přichází bez varovných signálů, když dítě spí, a proto je monitor dechu jako anděl strážný, který hlídá dech těch nejmenších.