"Chceme, aby Šumava byla skutečně pro všechny a neznamenala jen nějaké uzavřené teritorium pro skupiny vědců," řekl novinářům Mánek. Nyní se už například mohou vozíčkáři podívat po bezbariérové poválkové stezce na Chalupskou slať poblíž Svinných Lad na Prachaticku. Právě ve Svinných Ladách se také nachází bezbariérové informační centrum.
"Dále chystáme například manuály a nabídky jednodenních a několikadenních tipů na výlet jako průvodce pro zdravotně postižené cestovatele nebo vydáme knihu z šumavského parku v Braillově písmu," uvedl Mánek.
Od podzimu také bude po území parku jezdit speciální ekologické vozítko upravené pro přepravu vozíčkářů. Nově vznikajících 15 okruhů budou tematicky zaměřené například na plavení dřeva nebo prohlídky rašelinišť. "Handicapovaní budou mít jedinečnou možnost dostat se například na Černé jezero, Březník, Poledník, Plešné jezero nebo jezero Laka," uvedl náměstek ředitele parku Tomáš Fait.
Mánek dodal, že v Česku žije několik stovek tisíc lidí s různými zdravotními postiženími. Podle něj je to společně s rodinnými příslušníky nebo asistenty velká cílová skupina potenciálních turistů. "Ovšem všichni zdravotně postižení musí mít dostatek informací o lokalitě, do níž se vypraví. Je dobře, že park na tom začal pracovat a zároveň odstraňovat ty největší bariéry," řekl Krása.
zdroj: ČTK