Případů klíšťové encefalitidy v Jihočeském kraji je méně než loni

Počet lidí nakažených klíšťovou encefalitidou v Jihočeském kraji v letní sezoně proti minulému roku výrazně klesl. Hygienici letos evidují 56 případů tohoto onemocnění. Je to téměř o čtyři desítky méně než ve stejném období loni. Tehdy šlo o 92 případů. ČTK o tom informoval František Kotrba z českobudějovické krajské hygienické stanice. 

"Situace ve výskytu klíšťové encefalitidy je tedy zatím příznivější než v uplynulých letech. Nejvíce případů máme hlášeno ze Strakonicka - 16, Českobudějovicka - 14 a Prachaticka - 8," uvedl Kotrba. 
    
Počet pacientů s méně závažným onemocněním způsobeným klíšťaty - lymeskou borreliózou, je však stále meziročně vyšší. Lékaři v kraji ji diagnostikovali u 125 lidí, zatímco loni jich s ní do ordinací přišlo 86. 
    
Jižní Čechy patří dlouhodobě k největším přírodním ohniskům klíšťových onemocnění v Evropě. Pokud lidé nejsou očkovaní proti encefalitidě, měli by před vstupem do lesa a křovin použít repelent, případná klíšťata po návratu domů okamžitě odstranit. 
    
Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku, není známá, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky - únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty. U řady pacientů je průběh onemocnění velmi vážný, infekce může skončit i smrtí. 
    
Borelióza je podle lékařů méně závažnou nemocí, může však způsobit potíže s klouby nebo se srdcem. Léčit se dá antibiotiky. Proti borelióze očkování není. 
 
zdroj: ČTK