"Cesta od nápadu k uplatnění výzkumu v rybářské a vodohospodářské praxi se díky koncentraci vědců v centru významně zkrátí. V zásadě v rybářském centru řešíme dvě hlavní výzkumné oblasti, a to kvalitu produkce, tedy ryby a raky, a kvalitu vody," uvedl ředitel CENAKVA a děkan fakulty rybářství Otomar Linhart.
Nově postavené středisko patří mezi nejmodernější pracoviště svého druhu v Evropě. Podle Linharta se v současnosti dováží do zemí EU více než 70 procent sladkovodních ryb a organismů z oblastí mimo Evropskou unii. CENAKVA se hodlá především věnovat rozvoji chovu okounů, candátů a jeseterů a využití raků a ryb jako bioindikátorů kvality vody.
V zemích EU je průměrná roční spotřeba rybího masa na osobu pouze 11 kilogramů, v Česku kolem 5,5 kilogramu, z toho sladkovodních ryb jenom 1,5 kilogramu. "Víme, že české ryby z faremních a rybničních chovů jsou zdravé a obsahují naprosto minimální koncentrace cizorodých látek, které se nacházejí hluboko pod současnými hygienickými limity EU," řekl Linhart.
Vznik vodňanského střediska prý navazuje na letitou rybářskou tradici na jihu Čech. "CENAKVA patří mezi mezinárodní evropská centra, která významně přispívají k celosvětovým znalostem o sladkovodním rybářství. Fakulta prostřednictvím mezinárodních projektů spolupracuje s odborníky v Evropě, v Severní Americe, v Číně či v Japonsku a ovlivňuje tím rybářský sektor, který ve světě zaměstnává 300 miliónů lidí," uvedl ministr školství v demisi Dalibor Štys.
zdroj: ČTK